Maine Organic Farmers and Gardeners Association
Fair News

The Fair \ Fair News

Common Ground Country Fair Ribbons and Awards 2019

They’re off! The 5K footrace. Photo by John Williams
They’re off! The 5K footrace. Photo by John Williams
Outstanding ox teamster Wiekko Sillanappa of Maple Brook Farm in New Vineyard, with oxen coordinator Steve Norton. English photo
Outstanding ox teamster Wiekko Sillanappa of Maple Brook Farm in New Vineyard, with oxen coordinator Steve Norton. English photo
“Apple Immigration” hooked rug crafted by Bianka Fuksman
This “Apple Immigration” hooked rug crafted by Bianka Fuksman of Hancock won a judges’ award in the Exhibition Hall at the 2019 Common Ground Country Fair. English photo
Steve Tucker of Westbrook grew this Megaton cabbage, which earned a judges’ award at the fair. English photo
Steve Tucker of Westbrook grew this Megaton cabbage, which earned a judges’ award at the fair. English photo
 

5K Footrace

Women’s Overall 1st – Erin Gerbi 20:03.3
Women’s Overall 2nd – Angelina Teachout 21:45.1

Men’s Overall 1st – Tom Wilson 17:36.6
Men’s Overall 2nd – Makail Tipton 18:10.3

Age Groups
<19 1st – Makail Tipton 18:10.3
<19 2nd – Erin Gerbi 20:03.3
20-29 1st – Tom Wilson 17:36.6
20-29 2nd – Isaac Vaccaro 18:30.0
30-39 1st – Silas Hagerty 19:06.0
30-39 2nd – Joel Alex 20.37.9
40-49 1st – Aaron Kennedy 19:35.9
40-49 2nd – Brian Dahlmann 20:44.7
50-59 1st – Pat Garand 21:53.3
50-59 2nd – Kelly Carter 22:45.8
60-69 1st – Gary Wersinger 20:31.4
60-69 2nd – Terry Cookson 28:25.0
70-79 1st – C. Douglas Johnstone 26:27.4
70-79 2nd – Paul McFarland 45:03.6

Best of Food

Best in Show – Finest Fried Seafood
Best Beverage – Cornerstone Farm
That’s Some Different! – Shiitake Fry     
Best Bite for the Buck – Al’s Concessions
Tradition! – Aucoin Concession’s Zylabi
Best Farm to Table – Cornerstone Farm
First Impression (best new food or drink) – Pressed for Cider
Taste, Not Trash – 4M Productions
Where’s the Beef? (Vegetarian) – Fiddlehead Farm
Where’s the Cheese? (vegan) – Sagadahoc MOFGA
Better than Chocolate (Dessert) – Many Hands Farm
Best Fresh and Simple – KCH Popcorn
Best Booth Presentation – Many Hands Farm
Best Service – Ice Cup
Here’s the Meat – Marble Family Farms
 
Thanks to all vendors who participated!
 
Donkey and Mule Show

Judge: Megan Murphy

Farms and owners of the participating donkeys and mules
Melodie Ingraham of Sunkist Farm in Burnham, Maine, with Nelly
Ariana Ingraham of Sunkist Farm with Thunder
Ryan Ingraham of Sunkist Farm with Rosco
Isabelle Ingraham of Sunkist Farm with Jenny
Cassidy Bedard with Picasso, Hartford, Maine

Miniature Jack Conformation
1st – Rosco
2nd – Thunder

Miniature Jennet Conformation
1st – Nelly

Miniature John Mule Conformation
1st – Picasso

Jennet Mule Conformation
1st – Jenny

Overall Conformation
1st – Rosco
2nd – Picasso
3rd – Tie between Nelly, Thunder and Jenny

Mixed Mule and Donkey Obstacle Course
1st – Nelly
2nd – Rosco
3rd – Thunder
4th – Jenny
5th – Picasso

Costume Class
1st – Nelly
2nd – Jenny
3rd – Picasso
4th – Thunder
5th – Rosco

Mule Egg and Spoon Race
1st – Picasso
2nd – Jenny

Donkey Egg and Spoon Race
1st – Rosco
2nd – Nelly
3rd – Thunder

Driving
1st – Picasso

Oxen Scoot
 
Outstanding Ox Teamster – Wiekko Sillanappa of Maple Brook Farm
 
Friday
Small Class #1
1st – Lauren Robinson with Teddy and Bear
2nd – Melinda Larrabee Robinson with Bill and Cody
3rd – Hanna Josephs with Jack and Will
4th – Cooper Morgan with Apple and Juice
5th – Casey Wheelis with Andy and Opie
Small Class #2
1st – Megan Josephs with Slim and Shorty
2nd – Lauren Robinson with Teddy and Bruski
3rd – Shiloe Morgan with Nike and Pro
4th – Wiekko Sillanappa with Spec and Dust
5th – Mark Larrabee with Dan and Mac
Large Class
1st – Robert Sillanappa with Buster and Bob
2nd – Adrian Knox with Dan and Dandy
3rd – Scott Wheelis with Chuck and Charlie
4th – Eli Knox with Babe and Blue
5th – Maxwell Staples with Tom and Jerry
6th – Dwain Chase with Amos and Andy
Cart Class
1st – Lauren Robinson
2nd – Casey Wheelis
3rd – Hannah Josephs
4th – Shyloe Morgan
5th – Cooper Morgan
6th – Wiekko Sillanappa

Saturday
Small Class
1st – Robert Sillanappa with Buster and Bob
2nd – Scott Wheelis with Chuck and Charlie
3rd – Tammy Chase with Amos and Andy
4th – Maxwell Staples with Tom and Jerry
5th – Megan Knox with Dan and Dandy
6th – Eli Knox with Babe and Blue
Large Class
1st – Wiekko Sillanappa with Spec and Dust
2nd – Lauren Robinson with Bill and Cody
3rd – Megan Josephs with Shorty and Slim
4th – Mark Larrabee with Dan and Max
5th – Preston Larrabee with Teddy and Bruski
Cart Class
1st – Cooper Morgan
2nd – Casey Wheelis
3rd – Shyloe Morgan
4th – Hanna Josephs
 
Sunday
Small Class
1st – Wiekko Sillanappa with Spec and Dust
2nd – Cooper Morgan with Nike and Pro
3rd – Hannah Josephs with Will and Jack
4th – Lauren Robinson with Bill and Cody
5th – Casey Wheelis with Andy and Opie
6th – Melinda Larrabee-Robinson with Dan and Max
7th – Mark Larrabee with Teddy and Bruski
Large Class
1st – Robert Sillanappa with Buster and Bob
2nd – Tammy Chase with Amos and Andy
3rd – Scott Wheelis with Chuck and Charlie
4th – Adrian Knox with Tom and Jerry
5th – Max Staples with Babe and Blue
6th – Adrian Knox with Dan and Dandy
Cart Class
1st – Lauren Robinson with Teddy and Bear
2nd – Megan Josephs with Slim and Shorty
3rd – Hannah Josephs with Will and Jack
4th – Wiekko Sillanappa with Spec and Dust
5th – Cooper Morgan with Apple and Juice

Forest Teamster of the Day
Friday
Logan Robinson, Robinson Farm
Saturday
Drew Houser, Two Tides Farm
Sunday
Dave Fish, Two Pines Farm
 

Field Teamster of the Day
Friday
Shepsi Eaton, Darthia Farm
Saturday
Logan Robinson, Robinson Farm
Sunday
Emma Bertin, Mandala Farm
 
Livestock Awards

Very Nice Photos – Painted Pepper Farm, Stearn's Hill Farm and S&S Carriage Rides
Very Attractive Stall – Faithful Venture Farm, Mini Mountain Estate, Widdershins Farm and Royal Haven Farm
Very Educational Display – Oak Hill Farm, Casa Cattle Co., Stearns Hill Farm, Painted Pepper Farm and Royal Haven Farm
Very Educational Demos – Chris Lombard Horsemanship, Widdershins, Mini Mountain Estate, Oak Hill Farm, Buckwheat Blossom Farm, Painted Pepper Farm, Waldoview Farm and Melinda Robinson of Robinson Farm
Very Nice Farm Sign – Mandala Farm, Chewonki, Waldoview Farm and Maple Brook Farm
Friend of the Fair – Oak Hill Farm, Chewonki, Melinda Robinson of Robinson Farm
Very Popular – S&S Carriage Rides, Darthia Farm, Dogpatch Farm, Beans Corner Farm, Buckwheat Blossom Farm, Faithful Venture Farm, O'Gara Stables, Knoxville Farm, Chris Lombard Horsemanship, Aurora Vaulters, and Dave Kennard and friends from Wellscroft Farm

Exhibition Hall Awards

Most Educational Display – Maine School Garden Network
Special Thanks Display – Amy LeBlanc with “Three Sisters”

Judge’s Awards

“Hanging Maple Buckets” photo – Steven Larochelle, Searsport
“Sweet Bounty” photo – Jeffrey Mabee, Belfast
Red Riding Hood/Big Bad Wolf doll – Loretta Sprague, Sebec
“Apple Immigration” hooked rug – Bianka Fuksman, Hancock
Shiitake log – Toshio Hashimoto
Kabouli Bloack garbanzo beans – Amy Francis LeBlanc, East Wilton
Wildflower honey – Gracie and Thomas Bachelder, Buckfield
Ruby gold tomatoes – Anne Warner, Dixmont
Megaton cabbage – Steve Tucker, Westbrook
Jewel Tone floral arrangement – Kate Hanavan and Jason Aucoin, Portland
Rocambole garlic braid with herbs and flowers – Becka Gagne, Franklin
Red Russian garlic – Rosey Guest, Jefferson
Hopniss (Apios americana) – Troy Howard Middle School, Belfast
Pepper pesto cheure – Faith Jones, Wilton
Eggs – Heather Halsey, Washington
Café au Lait dinner plate dahlia – Kate Hanavan and Jason Aucoin, Portland
Red Shaggy dahlia – Martha Polakeslee, Boothbay Harbor
“Bumble Bee” acrylic painting – Kevin Stone, Bar Harbor
Dilled asparagus spears – Amy Elizabeth LeBlanc, Canaan
Strawberry jam – Ann Jackson, Fairfield
Wild violet jelly – Darcy Johnston, Searsmont
Calendula-infused white wine vinegar – Amy Francis LeBlanc, East Wilton
Red basil-infused white wine vinegar – Amy Francis LeBlanc, East Wilton
Fermented basil, summer and zucchini squash – Anne Warner, Dixmont
Lavender green tea kombucha – Libby Hanley, Swanville

Poultry Ribbons Winners
 
Judges award – James H. Tims
Secretary award – James H. Tims

Champion Fowl – Jonah Gibbs
Champion – James H. Tims
Reserve Champion – James H. Tims

Best in Breed – Cayla Caprara, Jonah Gibbs, James H. Tims
Best Variety – Cayla Caprara, Jonah Gibbs, James H. Tims

Best Variety (Jr.) –  Sage Whitehead
 
Social and Political Action Area

Most Informative – Maine 911 Truth
Most Attractive Booth – Land in Common
Friend of the Fair – Spiritual Assembly of Baha'is of Augusta, Maine    
 
Draft Horse Show

Junior Showmanship
1. Logan Robinson
2. Ryan Ingraham
3. Catlin Simmons
4. Rylee Carlow
5. Mason Carlow

Tots Showmanship (8 and under)
1.  Melodie Ingraham
2.  Ariana Ingraham
3.  Ava Harper
4.  Bion Stratton

Geldings
1. Dave Fish
2. Pete Stratton
3. Mark Carlow
4. Aaron Boyce
5. Logan Robinson
6. Elisabeth Simmons

Mares 3 and older
1. Bruce Alexander
2. Robin Saulle
3. Rowan O’Cara
4. Logan Robinson
5. Mark Carlow
6. Alexis Ingraham

Bred, Raised and Owned by Exhibitor
1. Bruce Alexander
2. Alexis Ingraham
3. Mike Alexander
4. Pete Stratton
5. Elisabeth Simmons

Junior Bareback Riding
1. Ryan Ingraham
2. Taylor Seavey
3. Logan Robinson
4. Emma Leigh Cushing
5. Catlin Simmons
6. Mason Carlow

Tots Bareback
1. Melodie Ingraham
2. Arianna Ingraham
3. Ava Harper

Bareback Riding
1. Elisabeth Simmons
2. Pete Stratton
3. Robin Saulle
4. Jessie Carlow
5. Alexis Ingraham
6. Mark Carlow

Cart Class
1. Mike Alexander
2. Pete Stratton
3. Logan Robinson
4. Robin Saulle
5. Bruce Alexander

Single Twitch
1. Elisabeth Simmons
2. Logan Robinson
3. Dave Fish
4. Aaron Boyce
5. Pete Stratton
6. Robin Saulle

Team Scoot
1. Mark Carlow
2. Pete Stratton
3. Aaron Boyce
4. Logan Robinson
5. Robin Saulle
6. Dave Fish

This is always a great show of draft horses and draft ponies. Most of our teamsters have young families, so we have added the tot classes along with the junior classes. 

456
Previous Article A 2019 Fair Full of Great Memories
Next Article Meet MOFGA Volunteer Sam May

For news about the Fair prior to 2016,
See the Fair News Archives